Nejsem dost dobrá. Život je těžký. Abych měla peníze, musím tvrdě pracovat. Ostatní mají lehčí život. Nikdy nebudu dost chytrá ani dost hezká. Není slušné říct si o víc. Musím být skromná a spokojit se s tím, co mám. Peníze jsou špinavé. Peníze kazí charakter. Peníze se musí vydřít.
Tohle je pouhý zlomek přesvědčení, která mě dříve formovala a určovala můj život v realitě.
Pokud se ve svém životě necítíš úplně dobře, nejsi v některé své životní oblasti spokojena, je velmi pravděpodobné, že podobná neprospěšná přesvědčení ovlivňují i tebe.
Přesvědčení neboli paradigmata jsou více, než jen pouhé “negativní” myšlenky.
Jsou to hluboce zakořeněné přesvědčení. Jsou naší pravdou, kterou se řídíme a která náš život ovlivňuje. Setrvávají v naší mysli a ovlivňují naše chování.
Paradigmata lze v obecním smyslu představují způsob, jakým vnímáme svět. Jak si ho uvědomujeme a také interpretujeme.
Stephen R. Covey v knize „7 návyků skutečně efektivních lidí“ používá pojem „paradigma“ jako klíčový koncept pro vysvětlení, jak naše vnímání světa ovlivňuje naše myšlení a chování. Paradigma definuje jako naše mentální mapy nebo vzory, které používáme k interpretaci a pochopení světa kolem nás. Covey vysvětluje paradigma prostřednictvím metafory mapy. Uvádí, že naše paradigma je jako mapa, kterou používáme k navigaci v našem životě. Stejně jako fyzická mapa nám pomáhá orientovat se v prostoru a najít cestu k našemu cíli, naše mentální mapa – nebo paradigma – nám pomáhá interpretovat informace, přijímat rozhodnutí a jednat.
Covey uvádí také příklad ze svého života, kdy zažil změnu paradigmatu v metru. Viděl otce se třemi dětmi, které byly hlučné a neukázněné, což ho rozčilovalo. Po nějaké době se otec omluvil a vysvětlil, že právě přišli z nemocnice, kde jejich matka zemřela. Tato informace změnila Coveyho pohled na situaci a jeho postoj k otci i dětem. Jeho paradigma se změnilo a tím se změnilo i jeho chování.
Coveyho koncept paradigmatu nás vybízí k uvědomění si, že naše vnímání a interpretace světa jsou formovány našimi mentálními mapami. Tím, že si uvědomíme a případně změníme svá paradigmata, můžeme dosáhnout větší osobní i profesní efektivity a lepšího porozumění světu a lidem kolem nás.
Jak jsme k nim přišly?
Já jsem přesvědčená, že některá paradigmata se nesou z generace na generaci, jsou součástí naší DNA. Zdědily jsme je.
Většinu z nich jsme si tedy samy nevytvořily, převzaly jsme je z okolí, ve kterém jsme vyrůstaly.
Jako děti nasáváme vše, co se děje kolem nás, jako houby. Myšlenky, reakce, chování, názory našeho okolí. Vše, čemu jsme byly vystavování opakovaně v našem dětství, se v našem podvědomí zaselo jako semínko.
Semínko, které časem zakořenilo a stalo se naší nedílnou součástí. Stalo se naším přesvědčením, které ovládá všechny aspekty našeho života.
Stává se ti, že někdy děláš věci, které dělat nechceš a vlastně ani nevíš, proč je děláš? Reaguješ, jak bys nechtěla?
Opakováním převzatých vzorců se postupně stává naší pravdou, naším přesvědčením, kterému věříme a žijeme podle něj.
Zcela určitě na podvědomé úrovni.
Já jsem si nikdy nebyla vědoma toho, že by třeba peníze pro mě byly nebezpečné. Že bych je na nevědomé úrovni nechtěla přijímat. Kdo by nechtěl peníze, že?
A přesto to tak bylo.
Jak zjistit naše neprospěšná přesvědčení?
Zamysli se nad svým životem. Přečti si otázky níže a upřímně si na ně odpověz.
V upřímných odpovědích na tyto otázky se skrývají tvoje neprospěšná přesvědčení.
A co teď s tím? Jak lze neprospěšné přesvědčení změnit na prospěšné?
Přesvědčení nezměníme jen tak, pouhou vůlí. Dobrá zpráva ale je, že se s nimi nemusíme spokojit a opravdu změnit jdou.
Způsobů, jak je změnit je několik.
První není způsob, který by si každý vybral. Je to zásah do života způsobem, který tě zasáhne tak tvrdě, že tvůj život už nebude jako dřív. Taková životní zkouška tě donutí změnit nastavení mysli v tématu, kterým si procházíš. Pro někoho je to ztráta milovaného člověka, ztráta majetku, zásah do zdraví nebo zásadní životní událost.
Druhým způsobem je změna přesvědčení stejným způsobem, jakým byla vytvořena. Opakováním myšlenek. Neprospěšné přesvědčení otočíš v pozitivní afirmace, které si opakuješ několikrát za den. Ideálně ráno a večer.
Pro úspěšnou afirmaci je potřeba více, než jen opakování. S vyřčením své afirmace (otočeného neprospěšného přesvědčení) si svoji novou představu (nové prospěšné přesvědčení) vizualizuj a prociť. Právě to procítění je klíčové pro naše podvědomí. Ukládá si totiž „vzpomínky=vzorce“ na základě pro něj významných emocí.
Ano, i takéto zdánlivě malé změny, které vědomě uděláme, mohou mít velký vliv na náš život.
Já afirmace miluji a používám je.
Na neprospěšná přesvědčení ohledně peněz ale nezabírala tak rychle, jak jsem si představovala, jak jsem potřebovala.
Než jsem objevila úžasné NLP (neurolingvistické programování), které pracuje s naší podvědomou myslí.
A to je třetí způsob, jak změnit své přesvědčení. Hlubokou prací na podvědomé úrovni.
Nevýhoda tohoto způsobu je, že tě tím musí někdo provést. Alespoň zpočátku. Časem se můžeš sama naučit pomocí NLP technik (ano, je jich více) přepisovat neprospěšná přesvědčení a zpracovávat si další, která budou vylézat.
A že ono vždy nějaké vyleze, že?
Prvním krokem k tomu, abychom mohly zlepšit svůj život, je přestat se vymlouvat.
Na to, jak je život těžký.
Na to, jak se nám nedaří, přestože se snažíme.
Na to, jak za to nemůžeme
Na to, že jsme takové a makové.
Pokud se přestaneme vymlouvat a zavážeme se sami sobě to změnit, můžeme se začít zbavovat starých vzorců ve prospěch těch nových.
Jen změnou v naší podvědomé mysli a našich přesvědčení můžeme dosahovat takové reality, jaké chceme.