Celý vesmír je tvořen z energie, stejně tak naše tělo.
Náš energetický systém je ovlivňován neuvěřitelně komplexním mixem energií ještě před početím. Všichni v sobě máme zakódované dobré a špatné programy, záleží na naší citlivosti, příležitostech a schopnostech, jak se s nimi vyrovnáme.
Pokud nezažíváme v některých oblastech života harmonický vývoj, projeví se to nejdříve v energetickém poli na úrovni čaker. Tak mohou vznikat zablokované, deformované nebo hyperfunkční čakry.
V čakrách jsou uložená jak zranění, tak potenciál plného zdraví a rozvoje. Přijetím svých zranění začíná jejich léčení a otevírání se zdravému jádru čakry.
Harmonizace čaker je klíčem k fyzickému zdraví, emoční rovnováze a schopnosti myslet jasně. Práce s čakrami je především práce s vlastním vědomím, která se projeví až v těch nejhlubších vrstvách naší osobnosti. Cestou vzhůru za energetickými centry se dozvíme více o tom, kdo jsme a jak můžeme míru energie, kterou máme k dispozici, přeměňovat a tím se uzdravovat. To vše nám umožní lépe se soustředit na cestu k sebenaplnění. Umožní nám to také uplatnit naše talenty a dary. Dovolíme, aby se láska a soucit staly středem našeho života.
Životní energie je to nejdůležitější, co máme.
ČAKRY
Čakry jsou emoční a energetická centra v našem fyzickém, emocionálním i duchovním těle, která mají každé svoji nezastupitelnou funkci při tvoření naší reality.
Poprvé je fenomén vnitřních energetických center zmiňován ve filosofii jógy. Ze jejich objev vděčíme „rišiům“, jak se říkalo mudrcům a prorokům, kteří intenzivně meditovali a předávali své zkušenosti z generace na generaci. První zmínky o čakrách se objevily v hinduistických védách. Pro učení o čakrách jsou klíčové především Upanišady, Barma upanišad a Jógatattva upanišad.
Slovo „čakra“ má původ v sanskrtu a znamená „kolo světla“. Poukazuje na točící se vír energie, který vzniká, když magnetická energie roztaveného zemského jádra stoupá a potká se s energií sestupující z kosmu. Toto kolo, vytvořené z obou proudů energií, pohání naši životní sílu.
Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a myšlení.
Lidský systém se skládá ze 40 vedlejších čaker a 7 hlavních čaker, které prochází podél páteře a pronikají všemi sedmi vrstvami naší aury. Chovají se jako vodiče, čerpají životní energii ze země a kosmu a vtahují ji do oběhu prostřednictvím fyzického těla, které ji pak uvolňuje dál jako vyšší vědomí.
Spodní tři čakry, které jsou umístěné pod bránicí, jsou známy jako čakry ženského principu, protože jejich funkcí je přijímání. Přebírají energii ze Země a z bezprostředního okolí. Spojují nás s Matkou zemí, událostmi a vlastnostmi, kterými projevujeme své vazby s rodinou. Zabývají se tím, jak zvládat život prostřednictvím našich instinktů, pomocí energie zděděné po předcích. Tyto čakry v sobě nesou vzorce nemocí a zdraví a také odvahu, chytrost a lstivost, které jsou potřebné k tomu, abychom zůstali naživu.
Horní tři čakry jsou známy jako čakry mužského principu a zabývají se především vydáváním energie ve formě lásky, komunikace a vnitřní reflexe. Spojují nás se zdrojem a aktivizují se rozvíjením duchovního zaměření a schopností milovat.
Jednotlivé čakry se otáčejí buď odleva nebo doprava. Čakry, které se u mužů otáčejí doprava (ve směru hodinových ručiček), se u ženy točí doleva a naopak. Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První čakra se u ženy otáčí doleva, u muže doprava, druhá čakra se otáčí u ženy doprava, u muže doleva, atd. Pravotočivost a levotočivost čaker se střídají a tvarují ženu a muže rozdílným způsobem, což vede k doplňování energií v každé oblasti a k vyvážení jin a jang.
Všechny čakry jsou na sobě závislé. Pokud je jedno z energetických center nefunkční, ostatní jej budou nahrazovat, aby se proudění životní síly udrželo v chodu.
Čakry vytvářejí dobře organizovaný systém, který udržuje životní sílu tak, aby proudila správným směrem. Jestliže se přihodí něco, co toku životní energie brání, čakry zpomalí svou činnost a energie proudí líně nebo stagnuje. Pokud je to jen dočasný stav, energie brzy obnoví svůj přirozený tok. Pokud ale situace přetrvává, čakry potřebují stimulovat, aby mohly obnovit svou činnost.
Bez odpovídajícího množství životní energie sklouzneme do fyzické a psychologické nerovnováhy. Na správné činnosti čaker závisí naše zdraví a pohoda.
Kořenová čakra, jejíž symbolem je lotosový květ se 4 okvětními lístky a která je označována červenou barvou, se stará o zachování života, o jeho pestrost a udržitelnost. Odpovídá prvku země a základu, ze kterého pramení náš život. Představuje vše pevné, praktické aspekty našeho života a úroveň vědomí známou jako instinkt.
Múladhára představuje hranici mezi zvířecím a lidským vědomím. Zde tedy dochází k přechodu mezi vědomím spícím, bdícím a tvůrčím. Proto je múladhára první čakrou, vychází z ní evoluce mysli. Nachází se na spodním konci páteře, v oblasti mezi pohlavními orgány a konečníkem. Je také sídlem kundaliní, což je energie, která po probuzení stoupá vzhůru podél páteře.
Vlastností kořenové čakry je jistota, která pomáhá se soustředěním a uzemněním. Největším nepřítelem kořenové čakry je strach, pesimismus, neschopnost řešit situace, povrchní a konzumní život, neschopnost žít v přítomnosti, obavy týkající se přežití, materiálního zajištění, vlastního zabezpečení, existence. Mezi příznaky nevyváženosti v této čakře patří bolesti ve spodní části zad, problémy s váhou, problémy s koleny, křečové žíly. Cítíme se osamělí, nerozhodní, neschopní se soustředit, zklidnit, dotáhnout věci do konce, bojácní, úzkostní.
Pro optimalizaci první čakry jsou vhodné tyto ásány – svíčka, hluboký předklon, holubí král, překážkový sed, orel a strom. Také opakování manter může pomoci otevřít a harmonizovat čakru. S kořenovou se pojí mantra LAM. Z kamenů jsou vhodné granát, onyx, červený jaspis, hematit a rubín. Probuzením múladháry se může projevit zjemněním čichu a sluchu. Budeme vnímat vůně a zvuky, kterých jsme si dříve nevšimli. Kořenovou čakru otevíráme a posilujeme pobytem v přírodě, propojením se zemí, přijímáním její energie, uzemňováním.
Dokážeme-li zůstat pozitivní a otevření příležitostem, kořenová čakra se posiluje a umožňuje stálost a vnitřní sílu.
2. ČAKRA – SVÁDHIŠTHÁNA – „PRÁVO CÍTIT“
Křížová čakra řídí naše fyzické zdraví a naši pohodu. Podstatou oranžové křížové čakry, jejíž lotosový květ má 6 okvětních lístků je, že víme, že to, co máme a co děláme, je dostatečně dobré. Toto energetické centrum je centrum tvoření, rozmnožování a přímo ovlivňuje naši sexuální zralost.
Křížová čakra je umístěna z přední strany v oblasti stydké kosti a křížové kosti ze strany zadní a můžeme skrze ni zažívat absolutní spojení sebe a svého bytí. Jejím smyslem je chuť, ovládá naši chuť na jídlo, sex a na rozkoš.
Nevyváženost této čakry se projevuje problémy s nadledvinkami, infekcí močových cest, chronickými bolestmi dolních zad, sexuálními poruchami, střevními problémy, poruchami příjmy potravy, nízkým sebevědomím, nevyváženými emocemi, aj. Blokující emocí je neschopnost odpouštět.
Opakováním si mantry VAM, probouzíme energii svádhišthány a udržujeme ji v rovnováze.
Tato čakra souvisí s živlem vody. Koupáním či vizualizací čisté vody v oblasti břicha ji můžeme aktivovat. K její optimalizaci nám pomohou také ásány jako kobra, luk, kobylka, hluboký předklon nebo poloviční lotos s předklonem. S křížovou čakrou se pojí kameny jako karneol, jantar, tygří oko, citrín a onyx.
Zastavme se během dne a dopřejme si čas, abychom se odpoutali od každodenní rutiny. Pečujme o sebe a své potřeby kvalitní stravou, dostatkem tekutin, odpočinkem. Dovolme si se těšit z toho, co je kolem nás a vidět v životě to dobré. Važme si toho, co máme.
3. ČAKRA – MANIPÚRA – „PRÁVO JEDNAT“
Čakra solar plexu je centrem životadárné energie pro náš organismus. Vládne všem stránkám naší osobnosti a egu, především vnímání vlastní hodnoty, sebeúcty a osobní identity. Toto energetické centrum ovlivňuje, do jaké míry vnímáme svou osobní moc a svobodu volby. Je zdrojem osobní moci. Ta se formuje rozvíjením pocitu, že vím, kdo jsem.
Manipúra je umístěna v oblasti solar plexu, pod hrudní kostí a nad žaludkem. Bývá označována žlutou až zlatožlutou barvou, je centrem tepla a její element oheň napomáhá trávení, vylučování. Její lotosový květ má 10 okvětních lístků.
Manipúra-čakra je označována také jako „kosmická brána“, a to proto, že skrze ni vstupuje do těla mnoho astrálních sil. Je to centrum HARA, centrum síly nebo také „lví centrum“, které dodává stabilitu, sílu, aktivitu. Funguje jako transformátor energie, adaptuje a rozvádí po těle pránu, kosmickou energii, kterou přijímáme spolu s potravou.
Nevyváženost třetí čakry se projevuje nízkou sebeúctou, sebevědomím, sebedůvěrou, potížemi s rozhodováním, hněvem a agresí. Blokující emoce této čakry jsou prosazování moci silou zla a zloba. Mezi častými fyzickými příznaky patří zažívací a střevní poruchy, špatný metabolismus, obezita, ekzémy, akné a další kožní stavy související se stresem.
Manipúra-čakru můžeme aktivovat jasně žlutou barvou, pohledem do slunce, z drahých kamenů jsou vhodné topaz, jantar a citrín. Mantrou solar plexu je RAM.
Čakru solar plexu jako střed osobní moci je možné zvládnout jen tehdy, když známe svoji hodnotu a jsme spojeni se světem vlastním pevným pocitem sebe sama. Když má ego zdravé spojení s naším „já“, je schopno se vypořádat se světem vyváženým a ohleduplným způsobem. Když je čakra aktivní, rozhodujeme se tak, aby naše volby měly pozitivní dopad na náš život.
Zasloužíme si lásku, laskavost a respekt. Zasloužíme si život, jaký chceme. Zasloužíme si to nejlepší.
4. ČAKRA – ANAHÁTA – „PRÁVO MILOVAT A BÝT MILOVÁN“
Srdeční čakra je jednou z nejkrásnějších a nejbohatší center a vyzývá nás, abychom čerpali ze svých pokladů, nádherných pocitů a zkušeností. Je to střed lidského energetického systému. Pro udržení živé pulzující síly srdeční čakra pracuje jak na fyzické, tak na emoční a energetické úrovni. Její zásadní role tkví v tom, že nám dodává nejen fyzickou energii a vitalitu, ale také lásku, která vyživuje naše duchovní bytí. Láska je středobodem našeho života a nabývá zde léčivé moci.
Srdeční čakra je umístěna v oblasti srdce, uprostřed hrudní kosti a je označována zelenou barvou. Její lotos má dvanáct okvětních plátků, které představují nejdůležitější vlastnosti srdečního centra: radost, mír, lásku, harmonii, spokojenost, čistotu, soucit, porozumění, schopnost odpouštět, trpělivost a dobro.
Čtvrtá čakra je prostřední ze sedmi čaker. První tři spodní čakry nás spojují s materiálním světem a horní tři (tedy pátá, šestá a sedmá čakra) jsou spojeny se světem duchovním. Anaháta tvoří střed, který vyrovnává tyto polarity.
Srdeční čakra se uzavírá bolestí, ztrátou a traumaty. To může vést k zármutku, hněvu, žárlivosti, strachu ze zrady a nenávisti vůči sobě a ostatním. Blokuje jí lítost, nenávist. Mezi časté fyzické příznaky patří astma, problémy s plícemi, dýchací potíže, bolesti v horní části beder, ramen a předčasné stárnutí.
Nejdůležitějším aspektem uzdravení a aktivace srdeční čakry je naučit se odpouštět sobě i ostatním, naučit se milovat, lásku dávat a také přijímat. Harmonizaci srdeční čakry lze podpořit růženínem, diamantem, olivínem a také opakováním mantry YAM.
Poselství srdeční čakry je přijmout jednotu celého života. Láskou vyzařujeme radost bytí. Vyživovat srdce pozitivní energií znamená rozhodnutí vidět v lidech lásku a ve všech věcech radost. S otevřenou srdeční čakrou plyne život s láskou a soucitem, cítíme hluboké propojení se sebou a celým světem. Cítíme harmonickou výměnu energie, dávání a přijímání lásky.
5. ČAKRA – VIŠUDDHA – „PRÁVO MLUVIT A BÝT SLYŠEN“
Krční čakra je první energetické centrum, které odlišuje lidské bytosti od všech ostatních forem života. Je branou k vyšším duchovním úrovním a bývá také nazývána „Boží ústa“. Vztahuje se k bodu na zadní straně krku, blízko místa medulla oblongata (nejstarší část mozku obratlovců), kde se vyšší duchovní energie vlévá do těla, pokud je mysl svobodná a duch otevřený. Je to také místo, kde nám do uší šeptají andělé.
Je spojována s modrou tyrkysovou barvou a její lotos má šestnáct okvětních plátků, které představují šestnáct siddhi (nadpřirozených sil), které v sobě může člověk rozvinout pomocí jógových cvičení.
Krční čakra je nádoba na jemnou energii, jejíž integrita může být poškozena následkem úrazu, emocionálního nebo fyzického zneužití. Uzavírá se žalem či tím, že nevyjádříme pocity jako hněv a strach. Je také ohrožena, když jsme nečestní, pomlouváme či šíříme klepy. Poškozují ji všechny druhy návykových látek, které procházejí hrdlem, neboť tlumí hlas našich pocitů a zbavují nás možnosti plně vyjádřit naši nejvyšší pravdu, když je to nejvíc potřeba.
Mezi časté příznaky nevyvážené krční čakry patří problémy s ušima, bolesti v krku, podrážděné dutiny, problémy se štítnou žlázou, se zuby, nervozita, úzkost, strach, poruchy pozornosti nebo pocity izolovanosti. Blokujeme jí kritizováním či negativním souzením ostatních.
Tuto čakru posilujeme, když pečlivě nasloucháme svému vnitřnímu hlasu a posilujeme spojení sama se sebou. Také hlasité opakování afirmace HAM má přímý účinek na hladinu endorfinů. Krční čakru lze harmonizovat za pomocí modrého achátu, akvamarínu a tyrkysu. Z jógových ásán jsou vhodné pozice stolu, svíčky, velblouda a kobry.
Pokud ctíme osobní pravdu a vyjadřujeme, co cítíme, vnitřně rosteme. Odpoutáváme se od potřeby zavděčit se ostatním a učíme se pečovat o našeho ducha. Vyjádřením názoru si dodáváme sebedůvěru v to, kdo jsme, a to zachovává naši vitalitu a integritu. Naše čakra roste a otvírá své energetické pole, když sdílíme pravdu.
6. ČAKRA – ÁDŽŇÁ – „PRÁVO JASNÉHO VIDĚNÍ“
Čelní čakra je poslední součástí úseku našeho života, kdy se odpoutáváme od materiálních aspektů. Je to čakra třetího oka, otevírá naši mysl informacím mimo hmotný svět. Nachází se na čele, mezi obočím nad kořenem nosu a je středem intuice a předvídavosti, její funkce je řízena principem otevřenosti a představivosti.
Lotos v ádžňá-čakře má jen dva okvětní plátky, které symbolizují temnotu a světlo, na okvětních plátcích jsou mantry HAM a KŠAM. HAM představuje slunce, mužský princip, a KŠAM měsíc, ženský princip. Mantry HAM a KŠAM symbolizují zároveň idu a pingalu, dvě hlavní nádí spojené s principem měsíce a slunce. Třetí nádí, sušumná, reprezentuje božské vědomí.
Mantrou ádžňá-čakry je ÓM, prazvuk tvorby. Je to božský zvuk, který vnímáme, když átmá (vesmírné já) vplyne v nekonečno a spojí se s Bohem. Ponoříme-li se v meditaci do mantry ÓM, můžeme zažít všudypřítomnou vibraci boží tvorby.
Barvou čelní čakry je temně modrá, indigová, což je barva veškerého léčení. Symbolizuje odpoutání a představuje klidnou a jasnou úroveň vědomí.
Problémy spojené s dysfunkcí čelní čakry se zaobírají inteligencí a hloupostí, emoční otupělostí a přepracováním. Mezi časté příznaky patří oční problémy, sluchové potíže, bolesti hlavy, migrény, noční můry, záchvaty, poruchy osobnosti, halucinace.
Klíčem k uzdravení čelní čakry je pěstování pozitivních, zdravých a prospěšných postojů k nám samotným. S čelní čakrou se propojujeme, když jsme ochotni o sobě smýšlet pozitivně a cítit se sami v sobě dobře. Jakákoliv negativita čakru uzavírá. Z drahých kamenů jsou k harmonizaci čelní čakry vhodné safír, lapis lazuli a tanzanit, z jógových ásán prospívají pozice dítěte a svíčka s koleny na čele.
Pouze moudrost a jasné vědomí osvobozují člověka od utrpení a připoutanosti. Být zakotven v ádžňá-čakře znamená být si za všech okolností vědom situace, ve které se nacházíme, jasně ji vidět a chápat ji. Leží zde leží schopnost intuice, jasnovidnosti, telepatie. Ti, kdo ji mají otevřenou, se cítí doma ve všech třech časech – v minulosti, v přítomnosti i v budoucnosti.
7. ČAKRA – SAHASRÁRA – „PRÁVO POZNAT A POCHOPIT“
Korunní čakra dosahuje výšin duchovního života. Spojuje nás s božstvím a je zdrojem léčivé energie v lidském energetickém systému. Je to centrum osvícení a duchovního spojení s naším vyšším já. Dochází zde k propojení všeho ve své spirituální podstatě. Korunní čakra, která je označována fialovou ( nebo také zlatou, bílou) barvou, se nachází na temeni hlavy a je spojena s překračováním našich omezení, osobních, materiálních, duchovních nebo vázaných na čas a prostor. Lotosový stonek má 1000 okvětních lístků a začíná v múládháře, odkud stoupá skrze jednotlivé čakry vzhůru, až konečně naplno rozkvete v sahasrára-čakře.
Toto centrum zmírňuje fyzickou a emoční bolest a uvolňuje endorfiny, které vytvářejí šťastné prožitky. Uvolnění těchto hormonů se může aktivovat meditací, jógou a rozvíjením lásky k životu. Když se korunní čakra otevírá, mění se naše postoje, pohled na svět je pozitivnější a vytváří se souvislosti pro životní zkoušky a těžkosti.
Korunní čakra ovlivňuje zdraví našeho mozku a tím i celé naše duševní a fyzické zdraví. Pokud je tato čakra uzavřená, necítíme zájem o naši vlastní duchovnost, ani o druhé. Můžeme mít málo energie, cítit se depresivně, izolovaně, pohlcují nás úzkosti a obavy, pociťujeme duchovní krizi. Mezi příznaky spojené s nevyvážeností korunní čakry patří citlivost na světlo, bolesti hlavy, demence, autoimunitní poruchy, neurologické poruchy. Otevření a harmonizaci korunní čakry lze podpořit kameny jako jsou křišťál, ametyst a alexandrit.
Korunní čakra se otevírá, když dosáhneme psychologické zralosti a duchovního rozvinutí. To může probíhat ve stejnou dobu, kdy čelíme těžkým osobním a životním zkouškám. Když se korunní čakra otevře, potřebujeme odpočinek, klid a mír, abychom mohli rozjímat nad divy a tajemstvím toho, co je božské. Vyvážením svých světských a duchovních činností zůstáváme uzemněni v životě, což často přináší do našeho okolí uzdravení a transformaci.
Zatímco na aktivování předchozích energetických center jsme mohli sami konkrétně působit, u sedmé čakry se můžeme jen otevřít a být tady a teď.